Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, spotkanie w ŚDS „Bo tak już jest”.

                 Z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną spotkaliśmy się w ŚDS „Bo tak już jest” z rodzinami i opiekunami naszych podopiecznych na Rodzinnym Pikniku. Do spędzenia wspólnie czasu zaprosiliśmy także Zastępczyni Prezydenta do spraw społecznych, Panią Monikę Chabior, pracowników MOPR oraz uczniów i nauczycieli ZSS nr 1 – Batorówka. Pomimo pochmurnej pogody tego dnia, w naszym ŚDS było wesoło, tanecznie i kolorowo. Uczestnicy Pikniku wspólnie potańczyli, wzięli udział w warsztatach artystycznych i sportowych konkurencjach. Odbył się także pokaz tai chi oraz pokaz  zajęć z Makatonu. Impreza odbyła się dzięki zgraniu i zaangażowaniu wszystkich placówek  SPiR tj. Warsztat Terapii Zajęciowej, ŚDS przystań Sternicza oraz Kluby Samopomocy. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tak wspaniałej społeczności.

 

   

   

Grudzień w WTZ

Coraz bliżej świąt i nasze pracownie zapełniły się choinkowymi ozdobami. Jest kolorowo, dominuje czerwień i złoto. Dużo ozdób wykonujemy sami: zawieszki, świeczniki, miseczki a nawet domki i ceramiczną choinkę, które podświetliliśmy lampkami. Dużo radości dostarczył nam łoś, który dzięki naklejkom uzyskał komiczny wyraz pyska:).

Na jednym ze zdjęć widzimy Krzysztofa  Wyszomirskiego, który odpoczywa po zajęciach i pewnie zastanawia się co też znajdzie pod choinką:)

WESOŁYCH ŚWIĄT WSZYSTKIM!

Jesienne porządki

Wykorzystaliśmy ostatnie ciepłe dni, żeby odświeżyć farbę na kratach przy oknach pracowni. Mamy plany co do tego, w jaki sposób udekorować nasze okna przed świętami i dlatego już teraz postanowiliśmy zadbać o widok:). Rafał, Darek, Grzegorz i Krzysztof przez kilka dni pracowali w pocie czoła, żeby w naszej pracowni pracowało nam się jeszcze przyjemniej. Za jakiś czas pochwalimy się świątecznymi dekoracjami 🙂

Idą święta;)

 

Do świąt jeszcze daleko, ale przygotowania czas zacząć, ponieważ glina potrzebuje czasu, a my mamy ambitne plany i chcemy wyprodukować dużo upominków 🙂 W tym roku stawiamy na gwiazdki, które będą w wersji na stół jako świeczniki i jako zawieszki. Mamy też nową specjalną pieczątkę do gliny, którą znakujemy swoje wyroby. Zrobiliśmy też kilka breloczków z naszym logo. Na zdjęciu możecie też zobaczyć naczynie/lampion na świecę.

Nabór uczestników do projektu

Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji

ogłasza

nabór uczestników do

Projektu Osiedle Sitowie.

 

Do kogo skierowany jest projekt?

Projekt przeznaczony jest dla osób z  niepełnosprawnością w tym osób z zaburzeniami psychicznymi.

 

Kogo szukamy?

Szukamy osoby zaangażowanej, chętnej do współpracy, gotowej podjąć aktywizację społeczną i zawodową.

 

Co oferujemy?

Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji posiada szeroką ofertę z zakresu wsparcia i pomocy między innymi:

– trening usamodzielnienia pod okiem specjalistów,

– pomoc w podjęciu zatrudnienia,

– możliwość samodzielnego zamieszkiwania w domku na terenie osiedla.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

zapraszamy do kontaktu!

zadzwoń pod numer: +48 600 394 160, +48 531 138 138

lub napisz wiadomość e-mail: spir.biuro@gmail.com

 

Witamy z powrotem!

Z przyjemnością informujemy, że placówki SPiR w większości wznowiły działalność stacjonarną z zachowaniem rygorów związanych z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19.

Jednocześnie odczuwamy prawdziwą satysfakcję, że nasi podopieczni masowo wzięli udział w programie szczepień przeciwko koronawirusowi, wykazując się odpowiedzialnością nie tylko za zdrowie własne, ale także swoich najbliższych oraz kolegów i koleżanek z poszczególnych placówek.

Podczas ponownych spotkań „w realu” było dużo wzruszeń i pozytywnych emocji. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość i zrozumienie w okresie pracy zdalnej, która wiele nas nauczyła i pokazała siłę naszej wspólnoty. Teraz bierzemy się do działania z nową energią!

Jednocześnie przypominamy, że odwiedziny osób niezaangażowanych bezpośrednio w pracę placówek nadal pozostają ograniczone. W związku z powyższym, zapraszamy do kontaktu zdalnego. Dane kontaktowe znajdziecie Państwo w zakładce PLACÓWKI

PILATES dla początkujących

Witajcie!

„Metoda Pilates ma na celu wzmocnienie środka, czyli centrum Twojego ciała. Przez centrum rozumie się strefę ciała między dolną linią żeber, a linią poniżej pośladków. Kiedy wzmocnisz centrum, zaczniesz się lepiej, wydajniej poruszać, ustabilizujesz swoją prawidłową sylwetkę i poprawisz równowagę. To spowoduje zwiększenie świadomości własnego ciała. Ponadto rozciągniesz kręgosłup jednocześnie wzmacniając mięśnie brzucha, co będzie przeciwdziałało bólom odcinka lędźwiowego” – jest to opis poniższego filmu, który mówi wszystko.

Powodzenia!

KWIATY BALKONOWE

Rośliny na balkon.  Oto kilka propozycji.

Surfinia czyli petunia kaskadowa

To chyba najokazalsza z roślin balkonowych. Oprócz typowych odmian o kwiatach barwy cyklamenowej są także ciemno- i jasnofioletowe, białe, a ostatnio także jasnożółte i czerwone. Niektóre (głównie fioletowe) przyjemnie pachną. Surfinie dobrze rosną w słońcu (ewentualnie w lekkim półcieniu) i w żyznej ziemi. Uwaga, wymagają częstego nawożenia – najlepiej specjalnym nawozem do surfinii – i podlewania – podczas upałów nawet dwa razy dziennie! Raz zasuszona surfinia często pada ofiarą szkodników i chorób grzybowych. Źle znosi silne opady i wiatr, nie nadaje się więc na wysoko położone, nieosłonięte balkony.

Pelargonia bluszczolistna

To jej zawdzięczają urodę balkony domów w Szwajcarii czy Niemczech. U nas także jest coraz bardziej popularna. Tworzy bujne kaskady, nie śmieci przekwitłymi kwiatami i sprawdza się również w półcienistych miejscach. Wprawdzie kwitnie tam mniej intensywnie, ale i tak jest dekoracyjna dzięki lśniącym, ciemnozielonym liściom. Mniej wrażliwa na przesuszenie podłoża od innych roślin balkonowych. Uwaga, ma dość kruche pędy.

Pelargonia Becky - Pelargonium peltatum (pelargonia bluszczolistna) -  Rośliny balkonowe i rabatowe - Rośliny

Bidens, czyli uczep rózgowaty

Inaczej złoty deszcz – ta potoczna nazwa doskonale oddaje wygląd uczepu. Niech was tylko nie zmyli niepozorny wygląd sprzedawanych w sklepie sadzonek! Po kilku tygodniach przeobrażą się w prawdziwą złotą kaskadę. Szybko się rozrastają, więc w skrzynce o metrowej długości zmieszczą się dwie, góra trzy rośliny. Uczep kocha słońce. Podlewamy go tak, by ziemia nie wysychała. Niestraszny mu wiatr i deszcz

Bidens uczep rózgowaty

Lobelia przylądkowa, inaczej stroiczka

Ta piękna jednoroczna roślina ma drobne, ale bardzo liczne niebieskie, fioletowe rzadziej białe lub różowe kwiatki, które zdobią skrzynki aż do jesieni. Oprócz lobelii o wzniesionych pędach dorastających do 10-20 cm, są też bardzo atrakcyjne odmiany o długich zwisających pędach. Podstawą ich pielęgnacji jest regularne podlewanie . Palące słońce szybko wysusza ziemię w doniczkach co może doprowadzić do przedwczesnego zaschnięcia rośliny.

Lobelia przylądkowa - uprawa, pielęgnacja, wymagania | Zielony Ogródek

Dziś o metodzie zdobienia kubków za pomocą prasy sublimacjyjnej. Urządzenie to przenosi, niczym czarodziejska różdżka, obrazy ze specjalnego papieru na powierzchnie: kubków, koszulek, toreb i innych materiałów pokrytych powłoką z poliestru. W wolnym czasie możecie wykonać własne autorskie projekty lub przygotować zdjęcia, które chcielibyście przenieść na kubki. Pozdrawiam i zachęcam do projektowania!

SHINRIN-YOKU ???

SHINRIN-YOKU-KĄPIELE LEŚNE

CZYM JEST SHINRIN-YOKU?

Shinrin-yoku ? co oznacza ta egzotyczna nazwa? Chociaż wielu z nas nadal nic nie mówi, stopniowo staje się coraz bardziej rozpoznawalna, a związany z nią styl życia zyskuje rosnącą popularność. To japońskie słowo oznacza kąpiel leśną, czyli relaksacyjny spacer na łonie natury, połączony z zachowaniem pełnej uważności.

Shinrin yoku nazywane jest również japońską sztuką czerpania mocy z przyrody. Narodziło się w Japonii, gdzie w latach 80. XX wieku było stosowane w ramach krajowego programu mającego służyć poprawie zdrowia obywateli. Zakładano, że pomoże w łagodzeniu skutków stresu związanego z pracą ? i rzeczywiście tak się stało.

Dlatego też kąpiele leśne mają obecnie zwolenników na całym świecie, również w Polsce ciesząc się coraz większym powodzeniem. Oprócz wsparcia w walce ze stresem dają nam także szereg innych korzyści. Do rozpropagowania tej koncepcji w naszym kraju przyczyniła się m.in. książka dra Qing Li ?Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych?.

JAKIE KORZYŚCI PŁYNĄ Z KĄPIELI LEŚNYCH?

Kąpiele leśne dają mnóstwo prozdrowotnych korzyści. Co więcej, nie wymagają od nas żadnych przygotowań, podróży, wydawania pieniędzy na sprzęt czy pomocy trenera. Co daje nam spacer po lesie?

Znacząca redukcja stresu (niższy poziom kortyzolu i adrenaliny, spadek tętna i ciśnienia, większa zmienność rytmu zatokowego),

  • wsparcie w leczeniu depresji,
  • lepsza jakość snu,
  • poprawa funkcjonowania układu odpornościowego,
  • lepsze przyswajanie białka,
  • lepsza pamięć i koncentracja,
  • wzrost energii, obniżenie poziomu niepokoju czy gniewu.

Nie zapominajmy też o tym, że nawet powolne spacery wpływają pozytywnie na naszą kondycję ? regularne i długie kąpiele leśne to przyjemny pomysł na odchudzanie w wakacje. Naturalne sposoby dbania o zdrowie i urodę zyskują na popularności. Kosmetyki z roślin rosnących w ogrodzie, detoks pokrzywowy czy korzystanie z prozdrowotnych właściwości drzew to proste i tanie metody, ekologiczne i łatwo dostępne. Warto znaleźć wśród nich swój ulubiony sposób na zdrowie i praktykować go na co dzień.

KTO POWINIEN SPRÓBOWAĆ SHINRIN-YOKU?

Shinrin-yoku to propozycja dla osób w każdym wieku, o różnej kondycji i stanie zdrowia. Mogą korzystać z niego osoby starsze, dzieci czy przewlekle chorzy pacjenci, dla których inne aktywności fizyczne pozostają nieosiągalne. Kąpiele leśne są szczególnie zalecane osobom:

  • odczuwającym lęk, smutek, niepokój, a także chorującym na depresję,
  • zestresowanym,
  • z zaburzeniami snu,
  • ze słabą odpornością organizmu,
  • z nadciśnieniem,
  • z problemami natury poznawczej (np. pamięć lub koncentracja),
  • po prostu potrzebującym relaksu.

JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE ZASADY ZWIĄZANE Z KĄPIELAMI LEŚNYMI?

Kąpiel leśna to nie jest zwykły spacer po lesie, chociaż taka forma aktywności też z pewnością przyniosłaby pewne korzyści. Najwięcej daje nam praktyka trwająca około dwóch godzin. Jednak nawet dwudziestominutowe ?kąpiele? mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. O czym należy pamiętać, chcąc praktykować shinrin yoku?

  • Odpowiednie tempo marszu ? podczas kąpieli leśnej poruszamy się bardzo wolno. Zalecane jest ok. 2 km/h.
  • Rezygnujemy z ?rozpraszaczy? ? zostawmy w domu smartfona czy sprzęt grający. Nie ułatwią nam kontemplowania chwili obecnej, co stanowi ważny element terapii.
  • Milczenie zamiast rozmowy ? shinrin yoku można praktykować w towarzystwie, jednak należy unikać poważnych czy stresujących rozmów. Najlepiej jest milczeć i skupić uwagę na przyrodzie, ewentualnie rozmawiać o niej z towarzyszącą osobą.
  • Aktywacja wszystkich zmysłów ? niezwykle istotnym elementem jest skupienie się na doznaniach zmysłowych. Patrzenie na zieleń, słuchanie szumu drzew, wdychanie zapachu igliwia czy dotykanie powierzchni pnia.
  • Bycie ?tu i teraz? ? to podstawowa zasada uważności i kluczowa różnica pomiędzy zwykłym spacerem a kąpielą leśną. Spacer nie jest już sposobem na dotarcie do jakiegoś punktu, jest celem samym w sobie. Pozwólmy sobie zapomnieć o mijającym czasie i czekających nas zadaniach, zanurzmy się w świecie przyrody i cieszmy każdą sekundą.

CZY MOŻLIWE JEST SHINRIN-YOKU W MIEŚCIE?

Praktykowanei shinrin-yoku w mieście jest nieco trudniejsze, ale jak najbardziej możliwe. Badania dowodzą, że także miejski park pozwala odnieść znaczące prozdrowotne korzyści. Wystarczy więc krótki spacer lub nawet wykorzystanie przerwy obiadowej i spokojne spożycie posiłku na łonie natury. Specjaliści od kąpieli leśnych podkreślają, że warto też w domu otaczać się naturą ? hodujmy dużo roślin doniczkowych, sięgajmy po naturalne olejki eteryczne przybliżające nam zapach lasu. A latem ? wyruszmy na wakacje w lesie!

Kąpiele leśne to połączenie spaceru z relaksem i treningiem uważności. Obcowanie z przyrodą i chłonięcie jej wszystkimi zmysłami pomaga uwolnić się od stresu oraz odnieść wiele prozdrowotnych korzyści.

Jak sprzedać las - Firma - rp.pl