Chleb na zakwasie

02/02/2021
Posted in e-Zajęcia
02/02/2021 alicja
Witajcie!

Kiedy jesteście w domu i macie trochę więcej czasu, warto poćwiczyć gotowanie w kuchni. Dzisiaj przygotowałam dla Was prosty przepis na zdrowy chleb, pieczony w domu.

Dlaczego warto piec samodzielnie chleb? Po pierwsze taki własnoręcznie zrobiony lepiej smakuje, ale też jest zdrowszy, ponieważ składa się on tylko z mąki, wody i soli, nie dodajecie do niego żadnych spulchniaczy i innej chemii. Niestety ten kupowany w supermarketach zawiera mnóstwo niezdrowych spulchniaczy i konserwantów. Zwłaszcza ten najtańszy.
Możecie poprosić Waszych rodziców lub kogoś doświadczonego w gotowaniu z rodziny, aby Wam na początku trochę pomogli. Takie wspólne przygotowywanie jedzenia dobrze wpływa na nasze relacje z najbliższymi.

Aby chleb ładnie wyrósł trzeba przygotować kilka dni wcześniej zakwas. To jest bardzo proste. Potrzebujecie tylko wody i mąki. Poniżej zamieszczam Wam film, jak to zrobić.

Zakwas jest bardzo ważny. Dlaczego?
Chleb na zakwasie jest szczególnie polecany osobom borykającym się z cukrzycą. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z włoskiego University of Sassari porównano chleb biały, chleb pełnoziarnisty, biały chleb na zakwasie oraz pełnoziarnisty chleb pszenny. Wykazano, że po zjedzeniu chleba na zakwasie poziom glukozy we krwi jest niższy w porównaniu z innymi chlebami.

Zastosowanie zakwasu chlebowego może poprawić jego teksturę, aromat oraz przedłużyć jego okres trwałości. Spożywanie chleba na zakwasie ma wpływ na wchłanianie niektórych minerałów. Chleb na zakwasie z pełnymi ziarnami jest zalecany jako kluczowy pokarm codzienny we włoskiej diecie śródziemnomorskiej.

Chleb na zakwasie chlebowym to źródło witamin z grupy B, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także białka, tłuszczy, węglowodanów, błonnika, cukrów i minerałów – potasu, sodu, selenu, wapnia i żelaza. Obecność w zakwasie chlebowym bakterii kwasu mlekowego sprawia, że chleb na zakwasie wykazuje również właściwości antyoksydacyjne. Czyli chronią nas przed szkodliwym wpływem toksycznych substancji powstałych podczas procesów zachodzących w naszym ciele.

A tu macie film, jak upiec chleb.

Powodzenia i smacznego!