PO CO NAM ŚNIEG

29/01/2021
Posted in e-Zajęcia
29/01/2021 Asia

W brew pozorom jest on nam bardzo potrzebny. Śnieg magazynuje wodę. Ponad 2/3 zasobów słodkiej wody na naszej planecie zmagazynowane jest w pokrywie śnieżnej, lodowcach i lądolodach. Z punktu widzenia krążenia wody duże znaczenie na trwałość i miąższość pokrywy śnieżnej oraz zawartość w niej wody.

W miastach i na drogach śnieg nie jest mile widziany, bo powoduje utrudnienia i trzeba go sprzątać. Zupełnie inaczej jest w naturze. Gdy nie ma śniegu, gwałtownie spada poziom dróg gruntowych. W lasach znikają wtedy jeziorka, mokradła i trzęsawiska, które są ważnym elementem środowiska .Tymczasem śnieg chroni uprawy ozime przed mrozami i nawadnia uprawy.

Nasze ogrody również go potrzebują.

Śnieg pada dlatego, że jest potrzebny. Że taki mamy klimat i rośliny w naszym rejonie też go potrzebują.
Natura potrzebuje zimy. Natura jest zimą.
Dlaczego my i nasz ogród tak kochamy śnieg?


1. Śnieg ochrania rośliny przed wiatrem i mrozem. 

Nikogo to stwierdzenie pewnie nie dziwi ? tak, śnieg jak się położy na naszych grządkach, to ochrania to, co na nich rośnie, zabezpieczając do pewnego stopnia przed nagłymi wahaniami temperatur (noc/dzień, słońce/jego brak) oraz wiatrem.

Ja też lubię w zimie spać po pierzyną?

2. Śnieg nawadnia. 

Roztopy podczas zimy oraz te wiosenne to jest to! Zwłaszcza teraz, kiedy się bąka tu i ówdzie o suszy w naszym rejonie. Jak ktoś ma ogród, to nie musi być uczonym, żeby zauważyć zmiany w glebie. Dlatego tak się ekscytuję ściółkowaniem  ? żeby poprawić strukturę ziemi i zbliżyć się do tej naturalnej, co pomoże m.in. utrzymać pożądaną wilgoć.
Śnieg to woda, a woda to życie (plus słońce? bez słońca ani rusz).

 

3. Śnieg ozdabia

 

Uwielbiam biały, ośnieżony krajobraz. Do spotkania raczej poza wielkim miastem. I ta cisza wraz z nim.
Niedoceniane są wrażenia estetyczne, a szkoda, bo warto się czasem zapomnieć, podziwiając kogoś śpiącego ? w tym przypadku ogród, czy las, czy góry i tak dalej.

Nawet balkon może pięknie spać.

4. Śnieg pomaga w rozmnażaniu/wędrówkach roślin

Są rośliny, których zarodniki czy nasiona w zimie się przemieszczają, szukając punktu docelowego, co by na wiosnę się rozmnożyć. Ułatwia to pokrywająca np. łąkę pokrywa śnieżna ? nasionko się poturla dalej, pchane wiatrem, a tak by spadło między trawy i koniec wędrówki.
Śnieg tworzy trasę, po której można podróżować. Jak nie będziecie za bardzo plewić od wiosny, możecie się o tym przekonać (o tym, że tak naprawdę nie ma chwastów, pisałam w tym śmiesznym poście).

5. Śnieg wspomaga naturalną selekcję. 

Jak jakaś gałąź albo drzewo naporu śniegu nie wytrzyma, to się łamie. I tam zostaje (w naturalnym środowisku), nie sprzątnięte. I wzbogaca ekosystem, daje życie innym organizmom, rozkłada się i pięknie ?zagraca?. Taki jest cykl życia.

6. Śnieg to ściółka dla ściółki.

W zacisznym, cieplutkim (relatywnie) środowisku są super warunki dla naszej świeżo założonej, warstwowej rabaty lub kompostu. Cudowna jest świadomość, jak to pod śniegiem wszystko nam się wspaniale przerabia i na wiosnę ujrzymy bogaty, mokry kompost, ziemię gotową do zasiewu. Ach!

Nie przeszkadza mi to w dodawaniu kuchennych odpadów roślinnych ? po prostu wysypuję je na śnieg. Czasem korzystają z tego inni.