Miseczka w kształcie liścia

13/11/2020
Posted in Aktualności
13/11/2020 Anna

 

Kapusta jest nie tylko zdrowa, ale ma piękną fakturę;). Można ją wykorzystać do zrobienia dekoracyjnej miseczki. Wystarczy kawałek gliny, wałek, miska, wykałaczka, folia spożywcza i oczywiście liść kapusty, ale może też być jakikolwiek duży liść. Świetnie się nadają liście łopianu. Przed naszym budynkiem na Batorego rośnie Katalpa – też ma duże liście z wyraźnymi żyłkami. Już je kiedyś wykorzystaliśmy do robienia miseczek – w tej chwili suszą się i niedługo będą wypalone.


Zaczynamy!

  1. Przy pomocy struny odcinamy kawałek gliny i wałkujemy ją na ok. 4 mm
  2. Przykładamy liść kapusty i delikatnie dociskamy całą powierzchnię do glinianego placka. Następnie wałkujemy niezbyt mocno, żeby liść nie popękał, ale żeby jego faktura wyraźnie się odbiła na glinie. Odczekujemy kilka minut, żeby glina trochę podeschła.
  3. Patyczkiem lub wykałaczką odcinamy niepotrzebną część gliny.
  4. Dużą miskę wykładamy folią.
  5. Delikatnie odrywamy nasz gliniany liść od maty i przenosimy na miskę z folią. Dociskamy palcami do kształtu miski, tak żeby nie zniszczyć faktury.
  6. Pozostawiamy w misce do czasu aż glina „zdębieje”, wyjmujemy i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Po wyschnięciu delikatnie, papierem ściernym szlifujemy brzegi.

Powodzenia!