Rośliny na balkon. Oto kilka propozycji.
Surfinia czyli petunia kaskadowa
To chyba najokazalsza z roślin balkonowych. Oprócz typowych odmian o kwiatach barwy cyklamenowej są także ciemno- i jasnofioletowe, białe, a ostatnio także jasnożółte i czerwone. Niektóre (głównie fioletowe) przyjemnie pachną. Surfinie dobrze rosną w słońcu (ewentualnie w lekkim półcieniu) i w żyznej ziemi. Uwaga, wymagają częstego nawożenia – najlepiej specjalnym nawozem do surfinii – i podlewania – podczas upałów nawet dwa razy dziennie! Raz zasuszona surfinia często pada ofiarą szkodników i chorób grzybowych. Źle znosi silne opady i wiatr, nie nadaje się więc na wysoko położone, nieosłonięte balkony.
Pelargonia bluszczolistna
To jej zawdzięczają urodę balkony domów w Szwajcarii czy Niemczech. U nas także jest coraz bardziej popularna. Tworzy bujne kaskady, nie śmieci przekwitłymi kwiatami i sprawdza się również w półcienistych miejscach. Wprawdzie kwitnie tam mniej intensywnie, ale i tak jest dekoracyjna dzięki lśniącym, ciemnozielonym liściom. Mniej wrażliwa na przesuszenie podłoża od innych roślin balkonowych. Uwaga, ma dość kruche pędy.
Bidens, czyli uczep rózgowaty
Inaczej złoty deszcz – ta potoczna nazwa doskonale oddaje wygląd uczepu. Niech was tylko nie zmyli niepozorny wygląd sprzedawanych w sklepie sadzonek! Po kilku tygodniach przeobrażą się w prawdziwą złotą kaskadę. Szybko się rozrastają, więc w skrzynce o metrowej długości zmieszczą się dwie, góra trzy rośliny. Uczep kocha słońce. Podlewamy go tak, by ziemia nie wysychała. Niestraszny mu wiatr i deszcz
Lobelia przylądkowa, inaczej stroiczka
Ta piękna jednoroczna roślina ma drobne, ale bardzo liczne niebieskie, fioletowe rzadziej białe lub różowe kwiatki, które zdobią skrzynki aż do jesieni. Oprócz lobelii o wzniesionych pędach dorastających do 10-20 cm, są też bardzo atrakcyjne odmiany o długich zwisających pędach. Podstawą ich pielęgnacji jest regularne podlewanie . Palące słońce szybko wysusza ziemię w doniczkach co może doprowadzić do przedwczesnego zaschnięcia rośliny.