SADZENIE SZCZYPIORKU

21/04/2021
Posted in e-Zajęcia
21/04/2021 Asia

Na dzisiejszych zajęciach proponuję wam zabawić się w ogrodników. Posadzimy razem szczypiorek. Oto zasady.

Szczypiorek, członka rodziny cebulowatych, warto uprawiać w swoim ogrodzie warzywnym i kwiatowym. Zajmuje on bardzo mało miejsca, a cała roślina może zostać zjedzona, z góry do dołu. Jeżeli nie usuniesz kwiatowych główek, będą one idealne jako dekoracyjne wykończenie kwiatowej grządki, ze swoimi wolno rosnącymi fioletowymi kwiatuszkami. Mniej popularną odmianą jest szczypiorek chiński, w którego łodygach można rozpoznać lekki posmak czosnkowy. Ten rodzaj szczypiorku również produkuje kwiaty, jednak w mniejszej ilości, są one białe i kwitną późnym latem.

Gdzie sadzić szczypiorek?

Szczypiorek będzie dobrze rosnąć w prawie wszystkich rodzajach gleby, idealnym wyborem będzie dobrze przekopana gleba, z dodatkiem porządnego kompostu albo organicznego materiału. Na każdy metr kwadratowy, rozprowadź garść lub dwie, mączki kostnej. Szczypiorek nie jest wymagająca rośliną, więc nie jest konieczne nawożenie jej w ciągu roku, jeśli przygotujesz glebę tak jak to opisaliśmy. Pełne słońce lub częściowe zacienienie, służy szczypiorkowi równie dobrze i pomimo tego, że jest to roślina dość dobrze znosząca suchość, staraj się nie sadzić jej w bardzo suchych miejscach.

Rozmnażanie szczypiorku.

Szczypiorek jest bardzo podobny do cebuli, również ma korzeń w formie bulwy i zielone łodygi. Szczypiorek można rozmnażać przez podział kępek na wiosnę lub w sierpniu. Kępkę się wykopuje i delikatnie rozdziala na kilka części. Rozdzielone kępki zasadź je, tak aby ich końcówki były zrównane z powierzchnią ziemi.

 

Zasadzenie szczypiorku od ziarna, jest prawie tak samo łatwe – zasadź nasiona w pomieszczeniu, używając tradycyjnego kompostu doniczkowego, w marcu (lub bezpośrednio na zewnątrz w kwietniu) lub w lipcu. Upewnij się, że kompost pozostaje dobrze nawilżony. Sadzonki pojawią się po tygodniu do dziesięciu dni. Przenieś je na zewnątrz w przeciągu miesiąca po zasadzeniu, umieszczając je w odległości 10 cm od siebie

Jak dbać o szczypiorek?

To proste! Jeżeli gleba została przygotowana, tak jak zostało to opisane powyżej, po prostu usiądź wygodnie i patrz jak rośnie Twój szczypiorek. Jest to roślina prawie całkowicie wolna od wszelkich chorób, i jedyną rzeczą jaką trzeba jej zapewnić to podlewanie, jeżeli warunki stały się zbyt suche.

 

Szczypiorek czasami może zmagać się z muchą narcyzową, ale zazwyczaj dzieje się to w wyniku zasadzenia szczypiorku w pobliżu cebuli, która została zaatakowana przez muchę – rozwiązaniem jest, nie sadzenie szczypiorku obok cebuli.

 

Szczypiorek jest wieloletnią, zieloną rośliną i zachowuje swoje liście, również w trakcie większości zim. Podczas bardzo mroźnych zim, jego liście mogą jednak całkowicie obumrzeć. Jednak nie rozpaczaj – korzenie szczypiorku wciąż są żywe i zaczną znowu kiełkować na wiosnę.