WISENNE KOMPOZYCJE

24/03/2021
Posted in e-Zajęcia
24/03/2021 Asia

Wiosenne kompozycje z szafirków

Chociaż nie tak spektakularne jak tulipany, ani nie tak wczesne jak przebiśniegi i krokusy, szafirki to jedne z najbardziej urokliwych wiosennych kwiatów cebulowych. Ich subtelne kwiatostany, głównie w odcieniach błękitu, ale także białe i różowe, pojawiają się na ogrodowych rabatach w kwietniu.

Rośliny pędzone w szklarniach dostępne są także zimą, zarówno jako kwiat cięty, jak i w doniczkach. Domowe, doniczkowe kompozycje z szafirków można także przygotować samodzielnie. Jeśli skorzystamy z cebul preparowanych, to wysadzamy je w grudniu ? styczniu do pojemników ustawionych w chłodnym  i widnym pomieszczeniu. Cebule kupione jesienią możemy samodzielnie przechłodzić w zimnym pomieszczeniu (poniżej 10 stopni C) lub  zakopując je w plastikowej, roboczej doniczce na rabacie. W drugiej połowie zimy wyciągamy donice (jeśli tylko ziemia nie jest zamarznięta) i pędzimy podobnie, jak cebule preparowane, pamiętając, że szafirki uwielbiają chłodne środowisko ? do pomieszczeń o temperaturze powyżej 20 stopni wnosimy je tylko na czas kwitnienia.

Najprościej przygotować wiosenne kompozycje z szafirków przy użyciu gotowych, zaczynających kwitnąć roślin, które kupimy w centrach ogrodniczych. Potrzebne będą także donice ozdobne, ale raczej spokojne w stylu i kolorystyce, żeby nie zdominowały delikatnych kwiatów. Przy przenoszeniu szafirków do ozdobnych pojemników staramy się nie naruszyć ich bryły korzeniowej, bo kwiaty cebulowe nie lubią przesadzania. Zawsze po skomponowaniu nowej donicy obficie podlewamy posadzone rośliny wodą. W czasie kwitnienia nie ma potrzeby zasilania nawozami ? szafirki korzystają z zapasów zgromadzonych w cebuli. Po kwitnieniu najlepiej przesadzić je do ogrodu ? mają sporą szansę na zregenerowanie sił i wzrost w kolejnych sezonach.

Najbardziej popularne rośliny towarzyszące w kompozycjach z szafirkami:

  • wiosenne kwiaty cebulowe (krokusy, narcyzy, tulipany, szachownice)
  • bratki
  • stokrotki

Odmiany szafirków do kompozycji:

Szafirek armeński (Muscari armeniacum) ? najbardziej popularny, kwitnący na niebiesko i jego ciekawe odmiany, np. ?Lady Blue? (jaśniutki błękit), ?Valerie Finnis? (również jasny błękit), ?Cote d?Azur? (błękitny z jaśniejszą ?czapeczką?),

Szafirek groniasty odmiana ?Album? (Muscari botryoides) ? czysto białe kwiaty,

Szafirek szerokolistny (Muscari latifolium) ? granatowy z niebieską ?czapeczką?,

Szafirek Auchera ?Mount Hood? (Muscari aucheri) ? jasnoniebieski z białą ?czapeczką?.

Szafirek szerokolistny Szafirek Mount Hood Szafirek Valerie Finnis