CZYM JEST RĘKODZIĘŁO

10/02/2021
Posted in e-Zajęcia
10/02/2021 Asia

Rękodzieło zapewne kojarzy się nam dosyć jednoznacznie ? z dziełem naszych rąk, czymś, co sami wytwarzamy, używając do tego różnych materiałów. Obecnie na rynku można znaleźć tego wiele i dostępne jest nie tylko na popularnych turystycznych uliczkach, ale także w sieci. Czym jest rękodzieło i co w ten sposób można stworzyć?

Czym jest rękodzieło?

Według definicji rękodzieło jest wyrobem nieprzemysłowym, wytwarzanym własnoręcznie i będącym pod wieloma względami dziełem o walorach artystycznych. Kiedyś rękodzieło było kojarzone jako wyrób ludowy mający przede wszystkim cechy kultury, w której powstał, obecnie jednak wyraz ten poszerzył swoje znaczenie. Handmade, bo to inna nazwa rękodzieła zaczerpnięta z języka angielskiego, jest obecnie bardzo popularną formą zarobku, po którą sięga wiele osób o zacięciu artystycznym, a specjalizacji może być naprawdę bardzo dużo.

Dla kogo jest rękodzieło?

Na pewno nie dla każdego. Żeby tworzyć dzieła handmade, trzeba jednak posiadać jakieś zacięcie artystyczne, mieć zdolności manualne oraz wyrobioną wyobraźnię i kreatywność. Nie każdy jest zdolny do stworzenia czegoś z niczego. Nie każdy wie, jak wziąć pewne materiały i połączyć je ze sobą tworząc coś unikatowego i niepowtarzalnego. Tutaj trzeba być po prostu artystą w swoim fachu.

Na pewno też rękodzieło, jeżeli chodzi o konsumentów tej formy sztuki, jest dla tych, którzy są bardziej świadomi pod względem artystycznym, potrafią docenić kunszt i wysiłek twórcy. To także dla tych, którzy pragną czegoś oryginalnego i niepowtarzalnego, czego nie kupi się w pierwszym lepszym sklepie. Takie osoby zazwyczaj mają znacznie bardziej wyczulony zmysł estetyczny, ale wszystko też będzie zależało od tego, o jakie rękodzieło chodzi.

Jakie kategorie rękodzieła wyróżniamy?

Rękodzieło to bardzo pojemna kategoria i mieszczą się w niej bardzo różne dzieła. Zazwyczaj jeden twórca specjalizuje się w jednym z nich i na nim skupia, choć zdarzają się i ci bardziej wszechstronni. Co można zaliczyć do rękodzieła? Jest to: garncarstwotkactwoszydełkowanierzeźbienie (np. w drewnie), wikliniarstwoscrapbookinghafciarstwobibułkarstwobiżuteria artystyczna, decupage.

Jak widać kategorii jest sporo i wbrew pozorom można znaleźć naprawdę wiele osób, które się tym zajmują, a patrząc na to, że możliwości rękodzielnicze są niemal nieograniczone, daje to naprawdę duże szanse na sukces.

Czy na handmade można zarobić?

To zależy od bardzo wielu czynników. W internecie można znaleźć wiele ofert od osób prywatnych, które sprzedają swoje dzieła, ale czasem zdarza się i tak, że dana osoba postanowi zrobić z tego prawdziwy biznes i stworzyć własną rękodzielniczą firmę. Plusem takiej działalności jest to, że nie wymaga zbyt wielu nakładów finansowych, a jedyne wymagania to podstawowe materiały do pracy, a także kreatywność i zdolności manualne.

Rękodzieła niewątpliwie stały się w Polsce popularne, a łatka ?handmade made in Poland? działa motywująco dla konsumentów. Jednak przejście od hobby i formy dorobienia na pełnoprawny biznes nie jest łatwe i raczej mało komu się to udaje. Jest to możliwe, trzeba być jednak pomysłowym, umieć się wypromować, a także zachwycić innych swoimi dziełami, ich oryginalnością, jakością wyrobu i kunsztem artystycznym. W sieci można znaleźć strony producentów handmade, gdzie tworzone są między innymi biżuterie artystyczne, ubranka dla dzieci, zabawki, ubrania dla dorosłych i wiele, wiele innych, innymi słowy jest to cały dział rękodzieła artystycznego, który wcale łatwy nie jest.

Jeżeli znajdzie się dla siebie niszę na rynku i chętnych konsumentów, to taki biznes może zdecydowanie wypalić, a trzeba przyznać, że zainteresowanie małe nie jest.

Wasza koleżanka Ola nadal ładnie pracuje i przesyła zdjęcia. Oto one.

Podrawiam.