CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

14/01/2021
Posted in e-Zajęcia
14/01/2021 Asia

Moi mili  chcę wam zaproponować przeczytanie 50 -ciu ciekawostek ze świata. Sama otwierałam buzię ze zdziwienia czytając te informacje. Naprawdę warto. Tych wiadomości jest dużo więcej ,ale dzisiaj przedstawiam wam tylko pewną część. Jutro wstawię kolejne. Przeczytajcie je. Pewnego dnia wrócimy sobie do tego i jeżeli będziecie chcieli to niektóre z tych interesujących informacji rozszerzymy sobie na zajęciach w pracowni.

Pozdrawiam i życzę miłej lektury.

Trzeba zdać sobie sprawę, że świat jest naprawdę niesamowitym miejscem. Od genialnych przypadkowych wynalazków po to, że kichnięcia brzmią inaczej w zależności od tego, gdzie mieszkasz, ta planeta jest pełna informacji, które wciąż nas zadziwiają.

1. Korea Północna i Kuba to jedyne miejsca, w których nie można kupić Coca-Coli.

2. 8 Polaków otrzymało Nagrodę Nobla. Są to: Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Józef Rotblat, Wisława Szymborska oraz Olga Tokarczuk.

3. Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie.

4. Zaskakujące jest, że Australia jest najbardziej otyłym krajem na świecie od 2012 r., a odsetek otyłości wynosi 26 procent.

5. W kasynach hazardowych w Las Vegas nie ma zegarów.

6. Honolulu to jedyne miejsce w Stanach Zjednoczonych, które posiada pałac królewski.

7. Hiszpania jest uważana za najbardziej górzysty kraj w Europie, a ma ponad 8000 km plaż.

8. Stany Zjednoczone nie posiadają języka urzędowego.

9. Jedna trzecia wszystkich portów lotniczych na świecie znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

10. Mexico City tonie w tempie 10 cm rocznie, 10 razy szybciej niż Wenecja.

11. Arabia Saudyjska jest jedynym krajem na świecie, w którym nie ma rzek.

12. Mówi się, że Wielki Mur można zobaczyć z kosmosu, ale w rzeczywistości tak nie jest.

13. Karaluch może żyć kilka tygodni bez głowy. W końcu umrze z głodu.

14. Środkowy palec Galileusza jest przechowywany w Muzeum Nauki we Florencji.

15. IPhone, książki o Harrym Potterze i Kostka Rubika to 3 najlepiej sprzedające się produkty w historii ludzkości.

16. Obraz Mona Lisy przez kilka lat wisiał w sypialni Napoleona Bonaparte.

17. Fenomen bombajski to zjawisko, w którym brakuje niektórych elementów krwi. Powoduje to, że osoba ma mieszaną grupę krwi. Tylko 0, 0004% światowej populacji ma taką krew. Istnieje nawet specjalne przechowywanie tej krwi, aby ludzie, którzy ją posiadają, mogli w razie potrzeby dokonać transfuzji krwi. Co ciekawe, ta wyjątkowa grupa krwi może zostać przetoczona przez każdą osobę z regularną grupą krwi.

18. Oprócz zmysłów, które wszyscy znamy, takich jak węch i dotyk, człowiek ma także inne zmysły: propriocepcja (świadomość pozycji części ciała).

19. Kiedy założono Los Angeles, miasto nosiło pierwszą nazwę ?El Pueblo de Nuestra Senora Reina de Los Angeles Sobre el Rio Porciuncula?. To, przetłumaczone z hiszpańskiego, ujawnia piękne znaczenie: ?Miasto naszej Pani Królowej Aniołów na rzece Porcjunkuli?.

20. W Niemczech sprzedaje się więcej gier planszowych niż gdziekolwiek indziej na Ziemi.

21. Mayday to słowo, które jest używane zamiast SOS na czacie radiowym.

22. Postacie Pokemon Hitmonlee i Hitmonchan zostały nazwane na cześć Bruce?a Lee i Jackie Chana.

23. Hiszpańskie słowo ?esposas? oznacza zarówno ?kajdanki?, jak i ?żony?.

24. Niebieski ptak z logo Twittera ma nazwę: Larry. Twórcy sieci społecznościowej nazwali ptaka imieniem koszykarza Larry?ego Birda.

25. W wysokogórskich lasach Nepalu występują gigantyczne pszczoły. Ich długość może wynosić do 2,50 cm. Te pszczoły wytwarzają specjalny miód, który może powodować halucynacje. Gurungowie mieszkający w tej części Himalajów zbierają ten halucynogenny miód.

26. Kiedy przybierasz na wadze lub tracisz na wadze, twoje komórki tłuszczowe nie znikają ? po prostu zmieniają swój rozmiar.

27. Niektóre japońskie światła drogowe mają niebieskie zamiast zielonych, ponieważ historycznie oba kolory były nazywane tym samym słowem.

28. 99% drobnoustrojów żyjących w ludziach jest nieznanych nauce.

29. Ostatnie słowa, które wypowiedział Albert Einstein, są nieznane, ponieważ wypowiedział je po niemiecku do pielęgniarki, która nie znała tego języka.

30. Cięcie papierem jest bardziej bolesne niż zwykłe cięcie, ponieważ taka rana prawie nigdy nie krwawi, więc zakończenia nerwowe pozostają otwarte na powietrze, co je drażni.

31. Wszystkie koty były uważane za święte w starożytnym Egipcie. Jeśli zabiłeś kota, mogłeś być skazany na śmierć.

32. Kiedy bierzesz gorącą kąpiel, spalasz tyle kalorii, ile byś spalił na 30-minutowym spacerze.

33. W 2011 r. Korea Północna przekazała Japonii 500 tysięcy dolarów amerykańskich, kiedy miało miejsce trzęsienie ziemi.

34. Kiedy ekshumowano ciało Salvadora Dali w czerwcu 2017 r., wąsy miały dokładnie taką długość jak w dniu jego śmierci.

35. Najpopularniejszym prezentem w Dzień Ojca jest krawat.

36. W 1939 roku amerykański kompozytor i pianista Earl Wild dał pierwszy koncert na świecie, który był transmitowany w telewizji na żywo. 58 lat później jego występ był pierwszym koncertem online w Internecie.

37. Jeśli zrobisz kostki lodu za pomocą wody z kranu, będą one białe. Jeśli użyjesz przegotowanej wody, będą one przezroczyste.

38. Nazwiska Van, Lee i Zhang są najbardziej popularne na świecie. Ma je ??21% całej populacji Chin.

39. Zwierzęta unikają linii energetycznych, ponieważ boją się błysków ultrafioletowych, których ludzkie oko nie widzi. Nawiasem mówiąc, ze wszystkich ssaków na świecie tylko ludzie i małpy nie widzą promieni ultrafioletowych.

40. Tokelau, grupa odległych wysp na Oceanie Spokojnym, generuje 100 procent energii elektrycznej z energii słonecznej.

41. Charles Darwin był pierwszą osobą, która wpadła na pomysł, aby przymocować koła do krzesła biurowego, aby szybciej się poruszać.

42. W 2011 r. Kobieta o imieniu Aimee Davison zakupiła ?niewidoczne? dzieło za 10 000 USD.

43. Najostrzejsza papryczka chili na świecie jest tak ostra, że ??może cię zabić.

44. Najgęściej zaludniona wyspa na świecie ma rozmiar dwóch boisk do piłki nożnej.

45. Wyspy Kanaryjskie noszą nazwy od psów, a nie ptaków.

46. Indonezja jest domem dla jednych z najniższych ludzi na świecie.Zgodnie z danymi zebranymi z różnych globalnych źródeł przez Telegraph w 2017 roku. Średnia wysokość mężczyzn wynosi 158 cm.

47. Najwyżsi ludzie wśród nas mieszkają w Holandii, gdzie średnia wysokość dorosłego mężczyzny wynosi 184 cm.

48. Porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu zostało podpisane przez największą liczbę krajów w ciągu jednego dnia.

49. Najcichszy pokój na świecie znajduje się w siedzibie Microsoftu w stanie Waszyngton.

50. Są tylko trzy kraje na świecie, które nie korzystają z systemu metrycznego. Dla uproszczenia większość z ponad 200 krajów na świecie używa systemu metrycznego przy opisywaniu rzeczy takich jak długość czy masa. Jednak wyróżniają się trzy kraje: Liberia, Birma i Stany Zjednoczone.

Jutro dalsza część.

Pozdrawiam i życzę miłej lektury.