metoda SMART

04/01/2021
Posted in Aktualności
04/01/2021 andrzej

Witajcie w Nowym Roku! Mam nadzieję, że wszyscy jesteście zdrowi i macie mnóstwo motywacji do nowych działań i pracy nad sobą. Wiele osób rozpoczyna nowy rok od sporządzenia listy rzeczy do zrobienia bądź zmiany, są to tzw. postanowienia noworoczne. Jak zrealizować postanowienia noworoczne i jakie wyznaczyć sobie cele, aby były możliwe do spełnienia? Pierwszym krokiem powinno być precyzyjne określenie, co chcemy osiągnąć w danym okresie czasu. Bardzo przydatna może okazać się zmiana myślenia – zamiast podejmowania postanowień, spróbuj wyznaczyć cele. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi metoda SMART. Cele powinny być:

S – specyficzne, a więc dopasowane do Ciebie i Twoich możliwości
M – mierzalne, a więc określone liczbowo lub zadaniowo
A – ambitne, a więc na tyle ważne, by zależało Ci na ich realizacji
R – realne, czyli takie, które masz szanse spełnić
T – terminowe, a więc powinny zakładać konkretną datę wykonania.

Gdy ułożysz swoje cele i ich poszczególne kroki, koniecznie je zapisz! Najlepiej sporządzić checklistę, na której będzie można wykreślać już osiągnięte punkty. Ważne, by przy kolejnych punktach pojawiły się daty realizacji.
Do realizacji celów konieczna jest motywacja. By ją w sobie podbudować, przygotuj listę korzyści, jakie osiągniesz po realizacji konkretnych celów. Pomyśl także o przeszkodach, jakie możesz napotkać. Przygotuj awaryjny plan działania przewidziany w sytuacjach, w których Twoja motywacja spadnie.
Co jeszcze jest ważne przy realizacji celów? Nagrody! Pamiętaj, by za każdy zrealizowany na liście punkt nagradzać się w stopniu odpowiadającym jego trudności.
W realizacji celów niezwykle pomocne może okazać się znalezienie partnera. Element rywalizacji w większości przypadków działa silnie motywująco. Chcesz schudnąć? Znajdź kogoś, z kim będziesz ćwiczyć. Z partnerem masz dużo większe szanse, że będziesz robić to regularnie.
Pomocne może okazać się także upublicznienie swoich celów. Wystarczy do tego post na Facebooku lub wiadomość w prywatnej grupie. Sam fakt, że inni wiedzą o naszych postanowieniach i być może zechcę zweryfikować nasz postęp, działa niezwykle motywująco. Podzielcie się zatem z nami swymi postanowieniami. Będziemy się wzajemnie motywować.
Powodzenia!