KARNAWAŁ

04/01/2021
Posted in e-Zajęcia
04/01/2021 Asia

Czym jest karnawał i kiedy trwa?

Karnawał ma swoje inne, polskie określenie, mianowicie zapusty. Tak nazywano okres zimowych zabaw, które rozpoczynało święto Trzech Króli. Bale i maskarady potrwają aż do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, czyli tak zwanych ostatków. Skąd wziął się ten zwyczaj i jak obchodzony jest karnawał na świecie?

Karnawał – czym jest?

Okres karnawału rozpoczęliśmy wraz z dniem 6 stycznia. W tym roku potrwa on do 25 lutego, zakończy się w dzień przed Środą Popielcową, rozpoczynającą post przed Wielkanocą. Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego carnevale, którego genezą był łaciński zwrot caro, vale!, czyli „żegnaj, mięso!”. Nawiązuje do zaprzestania spożywania mięsa w okresie Wielkiego Postu. Według tradycji, przed Wielkanocą należy powstrzymać się też od hucznych zabaw, stąd karnawał, w którym mamy dać im upust.

Karnawał w Polsce i innych częściach świata

Tradycja obchodzenia karnawału wywodzi się także z kultu płodności. Wierzono, że im lepiej bawić się będą uczestnicy zabaw karnawałowych, tym obfitsze będą plony. Wierzono także w zależność, według której im wyższe będą skoki podczas tańców, tym wyższe wyrośnie zboże. Podczas karnawału często zapraszani jesteśmy na bale przebierańców. Ta tradycja wywodzi się z Włoch, gdzie maskarady popularne były szczególnie pod koniec średniowiecza i w okresie renesansu. Dzisiaj najhuczniej karnawał obchodzony jest w Brazylii. Zaczyna się w piątek, który poprzedza tydzień Środy Popielcowej, a przez kolejne 5 dni trwają w Rio de Janeiro zjawiskowe pokazy. Co roku, specjalnie na tę okazję, do miasta przybywa ponad 100 000 turystów! Symbolem wydarzenia jest Sambodrom, czyli platforma, na której odbywają się pokazy szkół tanecznych. Przemieszcza się ona ulicami miasta. Pod koniec karnawału wybierana jest najlepsza szkoła samby.