SYLWESTER

30/12/2020
Posted in e-Zajęcia
30/12/2020 Asia

Cały świat obchodzi zakończenie kolejnego roku. Ta wyjątkowa noc wiąże się z nowymi nadziejami, planami na kolejne miesiące i obietnicami. Mało kto jednak wie, jakie ciekawostki wiążą się z tą wyjątkową imprezą! Dodatkowo, nie każdy sylwester wygląda tak samo, a więc poznajmy interesujące fakty!

1) Pożegnanie minionego roku

W większości miejsc na świecie witamy kolejny rok fajerwerkami i huczną zabawą. Inaczej to jednak wygląda w Hillbrow na przedmieściach Johannesburga. Tam mieszkańcy wyraźnie żegnają stary rok, wyrzucając przez okna zużyte sprzęty elektroniczne, meble czy lodówki.

2) Znaczenie słowa

Słowo ?sylwester? posiada kilka znaczeń i jak każdy z nas może się domyśleć, jednym z nich jest imię Sylwester. W zależności od tego czy piszemy to słowo z dużej czy małej litery, oznacza ono ostatni dzień roku 31 grudnia (Sylwester) lub imprezę sylwestrową (sylwester).

3) Pierwszy i ostatni Sylwester

Najwcześniej imprezę sylwestrową rozpoczynają mieszkańcy Wyspy Kirimati. To tam północ wybija jako pierwsza, a w Polsce jest to zaledwie godzina 11:00. Najpóźniej Sylwestra będą obchodzić mieszkańcy Hawajów, które są ostatnim punktem pożegnania starego roku.

4) Sylwester o 5 dni później

Nie masz jeszcze ochoty kończyć tego roku? Jest na to sposób! Wystarczy wyjechać do Etiopii, gdzie kalendarz posiada 13 miesięcy, z czego 12 z nich składa się z 30 dni, a ostatni z 5 dni.

5) Pochodzenie nazwy

Skąd wziął się pomysł, aby 31 grudnia nazwać Sylwestrem? Nie tylko dlatego, że w tym w dniu Sylwester ma swoje imieniny. Historia sięga jeszcze legendy ze starożytności, kiedy to papież Sylwester II uratował ludzkość przed atakiem smoka Lewiatana oraz końcem świata.

6) Kradzież

Jak się okazuje, Nowy Rok jest ulubionym dniem dla złodziei samochodów. Policyjne statystyki pokazują, że to właśnie w ten dzień ginie najwięcej samochodów, a więc dla własnego spokoju lepiej jest schować swój pojazd do garażu.

7) Przysłowia

Dzień Sylwestrowy pokaże czas lipcowy

Na święty Sylwester mroźno,
zapowiedź na zimę groźną

8) Czym wyróżnił się Chełm?

Kilka lat temu władze wpadły na pomysł, aby zakończenie roku świętować 1 stycznia! Uznano, że mieszkańcy będą wypoczęci i wyspani, a to również zapewni frekwencję na imprezie noworocznej. To także pozwoli im docenić starania miasta.

Z tym wydarzeniem jest związanych wiele przeróżnych ciekawostek, które mogą nas zadziwić lub nawet zainspirować, ale najważniejsze jest, aby przywitać Nowy Rok z uśmiechem na twarzy!

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU !