OZDOBY NA CHOINKĘ

11/12/2020
Posted in e-Zajęcia
11/12/2020 alicja
Witajcie!

Dzisiaj chciałam Wam przypomnieć symbolikę ozdób choinkowych.

Choinkę ubiera się dopiero od XVIII w. Zwyczaj ten przejęto od Niemców. Jednak i wcześniej uroczysty charakter świąt Bożego Narodzenia podkreślano w Polsce, strojąc domy zielonymi gałązkami iglaków. Tyle, że nie było to drzewko, lecz gałąź zawieszona pod sufitem lub ucięty czubek świerka albo sosny, zawieszony do góry nogami.
Gdy pojawiła się choinka, zawieszano na niej takie same ozdoby, które miały swoją symbolikę.

Słodkości oznaczają radość. Wieszano kruche ciasteczka i pierniczki (ale częściej te drugie), ozdobione lukrem. Cukierki miały kształt długich sopelków. Słodycze te symbolizowały radość z narodzenia Bożej Dzieciny. Pierniczki miały zapewniać miłość, przychylność sił nadprzyrodzonych, a także długie i zdrowe życie.
Dzwoneczki symbolizują dobre nowiny. Robiono je z tektury i oklejano złocistym lub srebrnym papierem. Wg tradycji chrześcijańskiej, zwiastowały radość z pokonanego zła. Wieszając je na choince, wierzono, że rodzina będzie dostawać dużo dobrych nowin.
Łańcuch to symbol scalenia, w tym przypadku rodziny. Klejono go, łącząc ze sobą kółeczka z kolorowych papierków, z bibuły lub słomy. Musiał być długi, aby można nim było dokładnie opleść całą choinkę, od szczytu po sam dół. Tylko taki pomagał utrzymać jedność i nierozerwalność więzów, łączących domowników i dalszych krewnych.
Jabłka symbolizują zdrowie i urodę. Wieszano małe i średniej wielkości, koniecznie czerwone o twardym miąższu. Symbolizowały biblijny owoc, którym wąż kusił Adama i Ewę.
Anioł to opiekun domu i ludzi. Główki aniołków robiono z wydmuszek jaj lub wycinano z papieru i doklejano im bibułkowe sukienki oraz skrzydła. Ten dobry duch miał chronić dom i jego mieszkańców przed złymi mocami.
Światełka to symbol nadejścia Jezusa. Przypominały o przyjściu na świat Chrystusa ? światła dla błądzących pogan. Etnografowie twierdzą, że obecność światełek na drzewku wywodzi się z dawnego kultu ognia.
Orzechy symbolizują dobrobyt. Na choince wieszano włoskie orzechy, wbijając w każdy cienki drucik. Często zawijano je w sreberka, kolorowe papierki lub wkładano do koszyczków zrobionych z pudełek po zapałkach. Poza dobrobytem zapewniały mądrość.
Gwiazda prowadzi do Trzech Króli. Jej miejsce znajdowało się zawsze na czubku choinki na pamiątkę gwiazdy, która wskazywała drogę Królom lub, jak uważają inni, Mędrcom chcącym się pokłonić Dzieciątku. W tradycji ludowej gwiazda miała także pomagać znaleźć drogę do domu tym, którzy wyjechali.

Spróbujcie sami wykonać kilka ozdób choinkowych np z papieru. Są proste do zrobienia i bardzo efektowne. Poniżej zamieszczam Wam kilka pomysłów: