Dokarmiajmy ptaki zimą

10/12/2020
Posted in e-Zajęcia
10/12/2020 Basia Stachowska

Zima to trudny czas dla ptaków w ogrodzie. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, nawet kiedy jeszcze nie spadł śnieg.

Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. W ogrodzie, parku, pobliskim trawniku często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków ? niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.

Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się „darmowej stołówki”. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne. Dlatego jeśli zdecydujemy się je dokarmiać, to róbmy to systematycznie. Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia).

Niestety podczas dokarmiania ptaków popełniamy wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku, dlatego stosujmy się do zasady ? lepiej w ogóle nie karmić ptaków, niż robić to źle!

Pamiętajmy, że karmnik może przyciągać drapieżniki (np. koty), dlatego umieśćmy go tak, aby utrudnić dostanie się im do niego. Powinien być zamocowany solidnie do podłoża lub drzewa, aby nie spadł podczas silnych wiatrów. Na balkonie można przymocować prosty karmnik do barierki lub wywiesić gotowe plastikowe pojemniki z ziarnem lub kulki z tłuszczem i ziarnem.

Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów ? nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2-3 tyg), ponieważ gdy zjełczeje może zaszkodzić ptakom.

Mieszanki nasion dla dzikich ptaków dostępne są w każdym sklepie zoologicznym oraz dużych marketach.

Zwykle w skład takiej mieszanki wchodzą nasiona słonecznika, konopi, pszenicy, dyni oraz rozdrobnione orzeszki ziemne.

Zimowa kula to połączenie tłuszczu, nasion oraz orzechów.

Kula znajduje się w siateczce, która umożliwia łatwy dostęp do pożywienia i zapobiega jej rozpadaniu.

Pamiętajmy: chlebem nie karmimy ptaków.

Czym jeszcze NIE karmimy ptaków:
Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi ? tj. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy.
Wiele roślin w ogrodzie chętnie doskonałym pokarmem dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Na szczególną uwagę zasługują rośliny, które jesienią obficie pokrywają się owocami. Warto o nich pamiętać dobierając rośliny do ogrodu przyjaznego ptakom.

Krzewy atrakcyjne dla ptaków: berberys, cis, irga dereń, jałowiec, ligustr, ognik, czarny bez i kalina.
Drzewa atrakcyjne dla ptaków: czereśnia ptasia, jarzębina, leszczyna, głóg, oliwnik, buk i drzewa iglaste.
Pnącza atrakcyjne dla ptaków: winobluszcz, winorośl i bluszcz pospolity.