Fabryka ceramiki

09/12/2020
Posted in Aktualności
09/12/2020 Anna

Czy zastanawialiście się czasem jak produkuje się naczynia w fabryce? Te wszystkie przedmioty, których używamy codziennie są wykonywane w podobny sposób od wieków, tyle że  masowo, w dużych zakładach i przy pomocy narzędzi przyśpieszających proces.

Gliniane wyroby są w każdym domu. Talerze, kubki, filiżanki, miseczki, patery, kafelki i mnóstwo innych rzeczy codziennego użytku. To, co robimy na zajęciach ma charakter unikatowy. Każdy egzemplarz jest wykonany w sposób niepowtarzalny, ponieważ proces nie jest ściśle kontrolowany jak to ma miejsce w fabrykach, chociaż czynności, które wykonujemy są takie same.

Dziś proponuję Wam film, w którym możecie to zobaczyć.
Zwróćcie uwagę np. na wielkość pieca. Jest ogromny! Talerze wjeżdżają do niego na wózku. Przyjrzyjcie się również gipsowym formom. Mamy bardzo podobne u siebie.

Praca w fabryce porcelany to manufaktura. Każdy z pracowników wykonuje jeden rodzaj czynności, w której jest wyspecjalizowany. Nie musi robić nic innego. Dzięki temu praca przebiega szybciej i sprawniej. U nas w pracowni każdy tworzy swoje dzieło od początku do końca i tylko on jest autorem. W manufakturze efekt końcowy jest dziełem wspólnym i powtarzalnym. U nas powstają prace niepowtarzalne, nawet jeśli używamy gotowej formy, bo każdy z Was tę formę uzupełnia na swój własny sposób 🙂