7 grudnia Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

07/12/2020
Posted in e-Zajęcia
07/12/2020 Basia Stachowska

Witajcie Wszyscy, którzy to czytacie.

W kalendarzu świąt nietypowych dzisiaj jest święto lotnictwa cywilnego. Istnieje to święto od 1994 roku, kiedy to w dniu 7 grudnia miała miejsce 50-ta rocznica podpisania konwencji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Święto jest okazją do pokazania osiągnięć w transporcie lotniczym.

Ponieważ jest to temat bliski mojemu sercu, to prawdopodobnie, gdyby były dzisiaj zajęcia WTZ, rozmawialibyśmy sobie o tym, co wiemy o lataniu, a także o własnych doświadczeniach z podróżowania różnymi środkami komunikacji, oglądalibyśmy albumy ze zdjęciami o Gdańsku Zbigniewa Kosycarza i jego syna Macieja Kosycarza.

To święto jest też okazją do wspomnienia, że we Wrzeszczu przez prawie 60 lat istniało lotnisko na terenach dzisiejszego osiedla ZASPA. Pozostało jeszcze trochę śladów z tamtego okresu. Obecna Aleja Jana Pawła II to główny pas startowy dla dużych samolotów pasażerskich. Centrum handlowe ETC to jeden z dwóch hangarów lotniska.

Samoloty startowały i lądowały z tego miejsca nieprzerwanie od 1919 roku, a zakończyły w 1974 roku, kiedy otwarto Port Lotniczy w Rębiechowie.

Przy lotnisku pasażerskim działał również Aeroklub Gdański, w którym młodzież od 16-roku życia mogła uczyć się za darmo latania na szybowcach, samolotach sportowych czy skakania ze spadochronem. Aeroklub był początkiem kariery lotniczej dla wielu pilotów, którzy pracują w lotnictwie pasażerskim, sanitarnym, wojskowym i sportowym. Aeroklub Gdański działa nadal, ale przeniesiony został do Pruszcza Gdańskiego.