Kalendarz adwentowy

01/12/2020
Posted in Aktualności
01/12/2020 Sylwia Orłowska

Historia kalendarza adwentowego…Czy kiedyś zastanawialiście się skąd wziął się dany kalendarz, kiedy i dlaczego powstał? Zapraszam was do rozwiązania tych zagadek….

Początki kalendarza adwentowego sięgają podobno 1851 roku. Kalendarz adwentowy miał wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie. Już wtedy każdego dnia wieszano w domach obrazek dotyczący świąt i przyjścia na świat Jezusa. Innym wariantem było zapalanie codziennie jednej z 24 świeczek lub skreślanie jednej z 24 kresek narysowanych kredą na drzwiach. W domach katolickich najczęściej wkładano po jednym źdźble słomy do szopki aż do Wigilii.

Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe pojawiły się w 1902 r. w Hamburgu i były w kształcie zegara z cyframi od 13 do 24 (po 20 latach wprowadzono 24 cyfry). W 1903 r. w Monachium powstała również drukowana wersja: 24 obrazki do wycięcia i specjalny arkusz z okienkami do naklejania.

Z powstaniem słodkiego kalendarza adwentowego wiąże się historia pewnego drukarza Gerharda Langa. Jako mały chłopiec nie mógł się doczekać Wigilii. Ciągle zamęczał mamę pytaniami: ?kiedy?, czy to już dziś??. Zniecierpliwiona mama narysowała na kartonie 24 cyfry i doszyła do nich ?Wibele?- rodzaj podłużnych biszkoptów. Mały Gerhard mógł zjadać jedno ciastko każdego dnia. Kiedy dorósł, w 1930 r., rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku. To był właśnie moment, kiedy nastąpiła komercjalizacja kalendarza adwentowego. Mimo to wciąż były wymyślane nowe wersje, które miały zachować prawdziwy jego cel ? przygotowanie do świąt, tworzenie atmosfery, przypominanie scen biblijnych. Bardzo popularna była wersja z otwieranymi okienkami i obrazkami najpiękniejszych szopek. Nierzadko pojawiały się malowane ręcznie przez wybitnych artystów, osiągając niebotyczne ceny.

Zachęcam Was do wykonania samodzielnie Kalendarza adwentowego! Znając już historię powstawania kalendarza z pewnością świetnie sobie poradzicie! Podzielcie się z nami efektem waszej pracy przez maila : wtz.spir@gmail.com

Pozdrawiam z życzeniami zdrowia!

Orłowska Sylwia