Wasze zainteresowania, wasze rękodzieło domowe…

27/11/2020
Posted in e-Zajęcia
27/11/2020 alicja

Witajcie!

Dzisiaj podzielili się z Wami, zdjęciami z domowych zajęć, Pan Paweł oraz Pani Weronika. Może niektórzy z Was zechcą spróbować swoich sił w rękodziele zainspirowani pięknymi pracami Pana Pawła i Pani Weroniki.

Wiemy, że Pan Paweł bardzo lubi zdobić przedmioty techniką decoupage. Zapewne przygotowuje już drobne upominki dla bliskich na święta :).

Przypomnę Wam, że technikę decoupage również bardzo często wykorzystujemy w pracowni. Jest to również prosta technika, którą możecie ozdobić sobie w domu np. słoiki i „zamienić” je na pojemniki do przechowywania różnych drobnych przedmiotów.

Technika decoupage jest prostą techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu serwetek, papierów decoupage bądź papierów ryżowych na powierzchnie drewniane, metalowe oraz szkło. Z racji na najczęstsze wykorzystywanie w niej zdobniczych chustek, zwana jest również techniką serwetkową.

Na początek należy wybrać przedmiot do ozdabiania. Możliwości są niemal nieograniczone. Najczęściej wybierane są elementy wykonane z drewna: szkatułki, bombki, jajka wielkanocne, ramki na zdjęcia czy nawet biżuteria. Równie dobrze technika decoupage sprawdza się przy renowacji mebli.

Po wybraniu przedmiotu, należy pokryć go farbą akrylową. Następnie należy wybrać wzór serwetki, a jeśli nie macie serwetek to można wyciąć interesujący wzór z gazety, którym ozdobimy przedmiot. W przypadku papierowych serwetek należy oddzielić poszczególne jej warstwy i zostawić jedynie tą, która zawiera wzór. Następnie wybrany z serwetki motyw wycina się i przykłada do zdobionego elementu. Motyw przyklejamy rozwodnionym lekko Vikolem, aby można było łatwo malować pędzlem po delikatnej serwetce. Po jego wyschnięciu na cały obiekt nakłada się kilka warstw lakieru, tak, aby brzegi serwetki nie były wyczuwalne pod palcami.

Metodą decoupage równie dobrze można ozdobić stare meble, niemodne już przedmioty takie jak drewniane łyżki, talerze, czy butelki. Dzięki tej technice można dać tym przedmiotom drugie życie, ozdobić je według nowego pomysłu w stylu pasującym do wnętrza domu. Wiąże się to nie tylko z dużą oszczędnością, ale także z ochroną środowiska. Zamiast kupować nowe rzeczy ? wykorzystuje się stare. Efektem często są przedmioty, które jeszcze długo posłużą właścicielom.

Sprawną pracę zapewnią przybory w postaci nożyczek, kleju (Vikolu), lakieru oraz pędzelków i farb, którymi dodatkowo ozdobimy wybrany obiekt. W pobliżu dobrze mieć również papier ścierny, który sprawdzi się przy powstaniu lekkich nierówności.
Poniżej możecie zobaczyć sobie decoupage rok po kroku na filmie.

Natomiast Pani Weronika przygotowała bożonarodzeniowe ozdoby na choinkę, tym razem są to bombki zdobione cekinami. Niech również będą dla Was inspiracją.

Takie ozdabianie styropianowych kul czy wianków cekinami jest bardzo efektowną techniką i prostą w wykonaniu.Pamiętacie na pewno prace nad cekinowymi bombkami przez świętami w zeszłym roku. A kto nie uczestniczył w zajęciach pracowni jubilerskiej lub może chce sobie odświeżyć metodę wykonania przypominam, że do tej pracy potrzebujecie:
– styropianowej ozdoby ( np.wianek, kula, gwiazdka),
– kolorowych cekin lub płaskich koralików/guzików,
– krótkich szpilek.
No i oczywiście trochę cierpliwości do pracy :).

Poniżej zamieszczam film instruktarzowy:

Jesteście bardzo zdolni, cieszymy się, że spędzacie czas na pracy, która daje Wam zadowolenie. A tych, którzy jeszcze nie próbowali swoich sił w przedstawionych tu technikach zachęcam do samodzielnych, domowych prób!!
Pozdrawiamy Was serdecznie!