PAPER MACHE

26/11/2020
Posted in Aktualności
26/11/2020 alicja
Witajcie!
Dziś parę słów o masach plastycznych wykorzystywanych w pracowni jubilerskiej.
Jak pamiętacie jeszcze w październiku lepiliśmy z masy papierowej lampy i korale.

Papier mâché (z fr.) – to dająca się formować, twardniejąca po wysuszeniu masa z rozdrobnionego i rozmiękczonego w wodzie papieru (makulatury) z dodatkiem substancji wiążących: kleju, gipsu oraz uszlachetniających: kredy, barwników i konserwujących. Masę nakłada się niezbyt grubą warstwą na uprzednio przygotowaną formę i pozostawia do wyschnięcia.
Wykorzystywana do wykonywania elementów dekoracyjnych, masek oraz w lalkarstwie. Również wykorzystywana do wyrobu artystycznych ozdób i lamp.

Chciałam Wam przypomnieć tą prostą technikę, gdyż możecie w domowych warunkach wykonać ją sami. Przepisów na masę papierowa jest wiele ale taki najprostszy składa się z papieru (gazety, papier toaletowy), wody i mąki. Myślę, że te składniki są dostępne w każdym domu.

Przygotujcie sobie:
– Szeroki pędzel,
– mąkę,
– wodę,
– taśmę papierową lub włóczkę/sznurek,
– farby,
– gazety,
-papier toaletowy.

Dalsze instrukcje zobaczycie w zamieszczonym poniżej filmie.
Na filmie pokazany jest proces tworzenia rzeźby ptaka z papieru. Możecie zacząć od takiej prostej formy, a potem spróbujcie wymyślić inne: może to będzie postać człowieka, może zwierzaka. Pobudźcie swoją wyobraźnie i próbujcie tworzyć własne rzeźby!
Miłego tworzenia!