Gliniane masy ceramiczne.

10/11/2020
Posted in Aktualności
10/11/2020 Anna

W naszych pracowniach używamy gotowych mas ceramicznych. Są one uzyskiwane przez zmieszanie gliny z krzemionką lub palonką, które zmniejszają kontrakcje i pozwalają na suszenie bez pękania i wypaczania. Dodaje się również skaleni i węglanu wapnia, czyli topników, które regulują czas wypalania i twardość. Kolory gliny zależą od składników, np. Wasza ulubiona brązowa zawiera dużo żelaza i po wypaleniu robi się pomarańczowa.

Z pewnością zauważyliście też, że gliny różnią się w dotyku. Te gładkie i bardzo plastyczne nadają się do drobnych i precyzyjnych elementów, a z tych szorstkich i mniej plastycznych łatwiej ulepić duże przedmioty, bo nie wyginają pod własnym ciężarem, a w czasie suszenia nie mają tendencji do pękania. Takie gliny zawierają więcej szamotu. Szamot jest składnikiem używanym do produkcji elementów odpornych na wysokie temperatury. Na przykład w piecach ceramicznych, kominkach itd. W masie glinianej wyczuwany jest pod palcami jako twardsze drobinki. Gotowy wyrób z takiej gliny szamotowej jest chropowaty i ma nierówną powierzchnię, co daje ciekawy, rustykalny efekt.

Na dwóch ostatnich zdjęciach widać prace w trakcie powstawania. Doniczka i domek powstały właśnie z gliny szamotowej. Na efekt końcowy trzeba trochę poczakać, bo wyroby gliniane muszą długo schnąć. Ciąg dalszy, już niedługo:))))